1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Denemeniz Gereken İphone Yeni iOS 16.1 Özellikleri

Denemeniz Gereken İphone Yeni iOS 16.1 Özellikleri
0

Denemeniz Gereken İphone Yeni iOS 16.1 Özellikleri

Denemeniz gereken İphone Yeni iOS 16.1 özellikleri bu güncelleme, fotoğrafları arkadaşlarınızla kolayca paylaşmanın bir yolunu, Apple Fitness Plus’ı kullanmanın daha ucuz bir yolunu ve daha fazlasını içerir.

Apple’ın iOS 16.1 yazılımı, Ekim ayı başlarında uyumlu iPhone’lara (ve iPadOS 16 çalıştıran iPad’lere) geldi, ancak bu güncellemeyi henüz incelediniz mi? 16.1, iPhone’a pek çok yeni özellik, ince ayar ve hata düzeltmesi getiriyor.

Güncellemeyi henüz indirmediyseniz, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. iPhone’unuzun derinliklerine inmek ister misiniz? Cihazınızı optimize edecek en iyi gizli özelliklere ve ayar değişikliklerine göz atın.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

Denemeniz gereken İphone Yeni iOS 16.1 özellikleri Dışarıda geçirdiğiniz bir geceden veya tatilden sonra, arkadaşlarınızla ve ailenizle fotoğraf paylaşmak zor olabilir. Ancak iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı en fazla beş kullanıcıyla kolayca paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf kitaplığına erişimi olan kişiler kitaplık içeriğini ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Fotoğrafları doğrudan iPhone’unuzun kamerasından kitaplığınıza yükleyebilir veya kitaplığınıza erişimi olan başka biriyle fiziksel olarak birlikteyken kitaplığınıza fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Ancak, aynı anda iki paylaşılan kitaplığa katılamazsınız ve fotoğrafları kişisel kitaplığınızdan paylaşılan kitaplığa taşıdığınızda, çoğaltılmazlar ve yalnızca paylaşılan kitaplıkta bulunabilirler.

Dinamik adalarda ve kilit ekranlarında canlı etkinlikler

iPhone 14 Pro ve Pro Max’teki dinamik adalar ve kilit ekranları, canlı etkinlikle güçlendirildi. Canlı Aktiviteler ile dinamik adalarınızda ve kilit ekranınızda spor oyunları ve uçuşlar gibi üçüncü taraf uygulamalardan gelen bildirimleri göreceksiniz.

Apple Watch olmadan Apple Fitness Plus

iOS 16.1 ile artık Apple Fitness Plus’a erişmek için bir Apple Watch’a ihtiyacınız yok. iPhone 8 ve sonraki modellerde kondisyon ilerlemenizi ve hedeflerinizi doğrudan telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Pil Göstergesi Güncellemesi

XR’den en yeni modellere kadar iPhone’larda artık pil yüzdesini pil göstergesi simgesinde görüntüleme seçeneği var. Pil simgesindeki yazı tipi de biraz daha büyüktür ve bu da okumayı kolaylaştırır.

Duvar Kağıdı ve Kilit Ekranı Güncellemesi

Apple, iOS 16.1’de duvar kağıdı özelleştirmesini biraz daha kolaylaştırdı. Ayarlar > Duvar Kağıdı menüsünde yeni duvar kağıdı ekleme seçeneği daha görünür hale getirildi ve mevcut bir duvar kağıdını kaydırma seçeneği eklendi. Duvar kağıdınızı kilit ekranından düzenlediğinizde, artık kilit ekranınızı veya ana ekranınızı (yalnızca kilit ekranını değil) özelleştirme seçeneğine de sahipsiniz.

Ekran Görüntüsü Düzenleme Aracı Kullanıcı arayüzü Güncellendi

Düzenleme menüsünü kullanarak bir ekran görüntüsünü düzenlerken, silme, kaydetme ve kopyalama seçenekleri artık ekranın üst kısmında daha küçük, daha az rahatsız edici bir menüde görünüyor. Önceden, bu seçenekler iPhone ekranının alt kısmındaydı.

Cüzdan Uygulaması Yükseltmesi

Arabanızı, otel odanızı ve diğer cüzdan uygulaması bilgilerinizi Mesajlar ve WhatsApp’ta güvenli bir şekilde paylaşın. Apple Card müşterileri de birikimlerini yüksek getirili bir birikim hesabına yatırarak günlük nakit akışlarını artırabiliyor. İsterseniz Wallet uygulamasını iPhone’unuzdan da kaldırabilirsiniz.

Matter ile akıllı ev bağlantısı yeni akıllı ev bağlantı standardı Matter artık destekleniyor. Bu, Alexa ve Google Assistant gibi akıllı cihazları iPhone’unuzdan kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Temiz Enerji Şarj Ayarları

Ayarlar’da Pil bölümüne yeni bir temiz enerji şarj anahtarı eklendi. Bu ayar, iPhone’unuzu şarj etmenin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olur. Temiz enerji şarjı etkinleştirildiğinde, iPhone’unuz daha temiz güç mevcut olduğunda seçici olarak şarj olur. Bu ayar varsayılan olarak açık görünüyor, ancak gerekirse Ayarlar > Pil > Pil sağlığı ve şarj etme bölümüne gidin ve Temiz enerjiyle şarj etme öğesinin yanındaki düğmeyi değiştirin. Kapatmak için ona dokunabilirsiniz.

Apple Books Kullanıcı Arayüzü Yükseltmesi

iPhone’unuzda bir kitap okuyorsanız, Apple Books’u açtığınızda Reader denetimleri otomatik olarak gizlenir.

Sorun Giderme

Apple ayrıca bazı hataları da düzeltti. Bu düzeltmeler, mesajlarda görünen silinmiş konuşmalar, Presence kullanılırken bazı Dynamic Island içeriğinin gösterilmemesi ve bir VPN uygulaması kullanılırken CarPlay’in bağlanmaması gibi sorunları giderir.

Daha fazla iOS haberi için, iOS 16 hile sayfamıza, iOS 16.1’i nasıl indireceğinize ve iOS 16’nın bilmeniz gereken gizli özelliklerine göz atın.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.