1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kahve İçmek İçin En İyi Vakit

Kahve İçmek İçin En İyi Vakit
Kahve İçmek İçin En İyi Zaman Ne Zaman?
0

Kahve İçmek İçin En İyi Vakit

Kahve içmek için en iyi vakit? Kahve, dünyadaki en popüler içeceklerden biridir. Pek çok insan bu kafeinli içeceği uyanır uyanmaz içer, ancak bazıları birkaç saat beklemeyi daha etkili bulur. Bu makale, faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve yan etkilerini en aza indirmek için kahve içmek için en iyi zamanları tartışıyor. kortizol ve kahve pek çok insan uyandığında veya uyandıktan hemen sonra bir veya üç fincan kahvenin tadını çıkarır.

Ancak uyandıktan hemen sonra kahve içmenin, stres hormonu olan kortizolün zirve yapması nedeniyle enerji etkisini azalttığı düşünülmektedir. Kortizol, uyanıklığı ve konsantrasyonu artıran bir hormondur. Ayrıca metabolizmayı, bağışıklık sistemi yanıtını ve kan basıncını düzenler.

Bu hormon, uyku-uyanıklık döngüsünün doğasında var olan ritimleri takip ederek uyandıktan 30-45 dakika sonra yüksek seviyelere ulaşır ve geri kalan zamanlarda yavaş yavaş azalır. Bununla birlikte, kahve içmek için en iyi zamanın, kortizol seviyelerinin düşük olduğu sabah ortasından gece yarısına kadar olduğu öne sürülmüştür.

Bunda doğruluk payı olsa da, daha önce yapılan hiçbir çalışma, sabahları kahveyi geciktirmenin uyandıktan hemen sonra içmekten daha enerjik bir etkisi olduğunu gözlemlememiştir. Sabah kahvenizi geciktirmek için önerilen bir başka neden de kahvedeki kafeinin kortizol seviyelerini artırabilmesidir.

Kahve içmek için en iyi zaman ne zaman? Kortizol seviyeleri zirvedeyken kahve içmek bu hormonun seviyesini daha da artırabilir. Uzun süreli yüksek kortizol seviyeleri bağışıklık sistemini tehlikeye atabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine de, kahve içmekten kaynaklanan artan kortizolün sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin uzun vadeli araştırmalar yoktur.

Ek olarak, kafeinin neden olduğu kortizol artışları, düzenli olarak kafein tüketen kişilerde azalma eğilimindedir.

Ancak kahvenizi saatler sonra içmektense uyanır uyanmaz içmeyi tercih ederseniz muhtemelen bir zararı olmaz. Ancak sabah kahvesi alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, kahve tüketiminizi birkaç saat kademeli olarak azaltmanın size daha fazla enerji verebileceğini görebilirsiniz.

 

Kahve Egzersiz Performansını Artırabilir

Kahve egzersiz performansını artırabilir kahve, uyanıklığı artırma ve uyanıklığı artırma yeteneğiyle bilinir, ancak kahve aynı zamanda egzersiz sırasında performansı etkili bir şekilde artıran kafein içerir. Ek olarak, kahve, antrenman öncesi tozlar gibi kafeinli takviyelere göre çok daha ucuz bir alternatif olabilir.

Birkaç çalışma, kafeinin egzersiz yorgunluğunu geciktirdiğini, güç ve performansı iyileştirdiğini göstermiştir.

Uyandıktan sonra veya birkaç saat sonra kahve içmek arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, kahvedeki kafeinin egzersiz performansı üzerindeki etkileri zamana bağlıdır.

Kahvenin egzersiz performansınız üzerindeki olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir antrenmandan veya spor müsabakasından 30-60 dakika önce içmek en iyisidir.

Bu, vücuttaki kafein seviyelerinin zirveye ulaşması için geçen süredir. Egzersiz performansını iyileştirmek için etkili kafein dozu, vücut ağırlığına göre 1,4–2,7 mg/lb (3–6 mg/kg)’dır. 150 kiloluk bir kişi için bu, yaklaşık 200-400 mg kafein veya 2-4 fincan (475-950 mL) kahveye eşittir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.