1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Doğu Ekspresi Nedir? Doğu Ekspres Güzergahı Nerelerdir?

Doğu Ekspresi Nedir? Doğu Ekspres Güzergahı Nerelerdir?
0

Doğu Ekspresi Nedir?

Teknolojinin geldiği bugün ki son noktada bir yerden başka bir yere gitmek artık zaman ve mekân kavramını en kısa dilime indirerek daha hızlı ve daha güvenli bir hale getirmiştir. 1949 Mayıs ayında seyahat turlarına başlayan doğu ekspresi ilk dönem şartlarında Ankara- Kars hattının 1.300 kilometrelik kısmını 25 saatlik bir zaman da yapmaktaydı. Bu zaman diliminde 53 istasyona uğrayarak turu tamamlamaktaydı.

Bugün artık doğu ekspresi turlarıyla tamamen turistik gezi şeklinde toplamda 32 saatte varmaktadır. Hizmetlerin yapıldığı iki vagon, yemek yiyebileceğiniz bir vagon ve uyumak için altı vagon da yataklı olmak üzere toplam dokuz vagondan oluşmaktadır. Teknolojinin 1949 yılındaki halinin 2000’li yılların başına kadar geçirdiği zamanda bir yerden başka bir yere trenle yolculuk yapmak hem zordu hem de zaman kavramı nedeniyle insanlar tren haricinde başka ulaşım araçlarını  tercih etmekteydi. Çoğu insan tren ile yolculuk yapmayı seviyor olsa bile zaman sıkıntısı nedeni ile diğer yolculuk şekillerini daha çok tercih etmekteydi.

Pandemi hastalığının başladığı Mart 2020 tarihine kadar süregelen zamana kadar tren yolculukları durdurulmuş olsa da 2021 Temmuz ayında tekrar başlamıştır. Tren yolculukları ile eskiye geri dönmek, çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığımız deneyimi tekrar yaşamak için oldukça değerli yolculuklardır. Yılda bir defa olacak şekilde tatillerinizi nostaljiye dönüştürmek bu güzel yolculuklarla mümkündür.

Biletlerin satılmaya başladığı ilk gün ve sonrası bu deneyimi yaşamak isteyen kişiler ilgili kurumların sitelerini incelemeye başlamışlardır. Sadece turistik amaçlı düzenlenen bu seyahat için vatandaşlar Mayıs 2019’dan itibaren TCDD’yi ziyaret etmek isterler. Yoğunluğun çok fazla olması nedeniyle bilet bulunamaması en büyük sıkıntı olarak ortaya çıkmıştır. Bu tur sayesinde insanlar farklı memleketleri, kültürleri, yemek çeşitleri ve adetleri birebir görme, tatma ve yaşama fırsatı bulmaktadırlar.

Doğu Ekspres Güzergahı Nerelerdir?

Doğu Ekspresi, Güzergâh olarak Ankara’dan hareketle önce Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son olarak Kars ilinde durmaktadır. Tüm bu şehir güzergahları mola süresi dahil toplamda 32 saat gibi bir süreye sığdırılmaktadır. Her şehrin doğal yapısı, hikayesi ve atmosferi ayrı ayrı yaşanmakta ve mola verilen saatlerde tüm bu illerin tadını doyasıya çıkarmak mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.