1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Neden Rüya Görüyoruz?

Neden Rüya Görüyoruz?
neden-ruya-goruyoruz
0

Neden Rüya Görürüz

Neden rüya gördüğümüzden emin değiliz ama herkesin yaptığını biliyoruz.

İnsan beyni , gizemli küçük bir gri madde topudur. Bunca yıldan sonra, araştırmacılar hala nasıl ve neden böyle çalıştığına dair birçok yönden şaşkına dönüyorlar. Bilim adamları onlarca yıldır uyku ve rüya çalışmaları yapıyorlar ve hala uykunun işlevi veya tam olarak nasıl ve neden rüya gördüğümüz konusunda yüzde 100 emin değiliz. Rüya döngümüzün tipik olarak en bol olduğunu ve uykunun REM aşamasında en iyi hatırlandığını biliyoruz. Ayrıca, rüyaların hatırlanma sıklığı kişiden kişiye değişse de, hepimizin hayalini kurduğumuz bilim camiasında oldukça yaygın olarak kabul görmektedir.

Rüyaların aslında fizyolojik, biyolojik veya psikolojik bir işlevi olup olmadığı sorusu henüz yanıtlanmadı. Ancak bu, bilim adamlarını araştırma ve spekülasyon yapmaktan alıkoymadı. Neden rüya gördüğümüze dair birkaç teori var.Birincisi, beynin uyanık saatlerde topladığı her şeyi düzenlemesine yardımcı olmak için rüyaların uyku ile el ele çalışmasıdır. Beyniniz her gün milyonlarca değilse bile yüz binlerce girdiyle karşılanır. Bazıları, yoldan geçen bir arabanın rengi gibi küçük duyusal ayrıntılardır, bazıları ise işiniz için bir araya getirdiğiniz büyük sunum gibi çok daha karmaşıktır. Uyku sırasında beyin, neye tutunacağına ve neyi unutacağına karar vermek için tüm bu bilgileri gözden geçirmeye çalışır. Bazı araştırmacılar bu süreçte rüyaların rol oynadığını düşünüyor.

Yine de bu sadece karanlıkta bir bıçak değil – rüyaların hatıraları nasıl oluşturduğumuza bağlı olduğu fikrini desteklemek için bazı araştırmalar var. Araştırmalar, uyanma saatlerimizde yeni şeyler öğrenirken uyurken rüyaların arttığını gösteriyor. Bir rüya çalışmasına katılanlar, dil kursu alan katılımcılar, olmayanlara göre daha fazla rüya etkinliği gösterdi. Bu tür çalışmaların ışığında, kısa süreli hatıraları ayıklamak ve uzun süreli hatıralara dönüştürmek için hayallerimizi kullandığımız fikri son yıllarda bir miktar ivme kazandı.

Başka bir teori de, rüyaların tipik olarak duygularımızı yansıtmasıdır.

Rüya Görmemizi Ne Tetikler

Gün boyunca beyinlerimiz belirli işlevleri yerine getirmek için bağlantılar kurmak için çok çalışıyor. Zor bir matematik problemiyle karşı karşıya kaldığında, beyniniz inanılmaz bir şekilde tek bir şeye odaklanır. Ve beyin sadece zihinsel işlevlere hizmet etmez. Bir tezgah inşa ediyorsanız, beyniniz ellerinizin bir testere ve biraz tahta ile tam bir kesim yapmak için uyum içinde çalışmasına izin vermek için doğru bağlantıları yapmaya odaklanır. Aynısı, çekiçle çiviye vurmak gibi basit işler için de geçerlidir. Hiç zihniniz başka yerdeyken odak noktanızı kaybettiniz ve parmağınızı kırdınız mı?

Bazıları geceleri her şeyin yavaşladığını öne sürdü. Uyku sırasında herhangi bir şeye odaklanmamız gerekmediğinden beynimiz çok gevşek bağlantılar kurar. Uyku sırasında, günün duyguları rüya döngümüzde onunla savaşıyor. Gün içinde bir şey zihninizi ağırlaştırıyorsa, bunun hakkında ya özel olarak ya da bariz imgeler aracılığıyla rüya görme ihtimaliniz vardır. Örneğin, şirket küçülme nedeniyle işinizi kaybetmekten endişeleniyorsanız, devlerin dünyasında yaşayan küçülmüş bir insan olduğunuzu veya büyük bir çöl uçurumunda amaçsızca dolaştığınızı hayal edebilirsiniz.

Ayrıca bir teori var, grubun kesinlikle en az ilgi çekici olanı, rüyaların gerçekten herhangi bir işleve hizmet etmediği, sadece biz uyurken beyin ateşlemesinin anlamsız bir yan ürünü oldukları. REM uykusu sırasında beynimizin arka kısmının, çoğu rüya gerçekleştiğinde oldukça aktif hale geldiğini biliyoruz. Bazıları bunun sadece geceleyin beynimiz olduğunu ve rüyaların, uyanıkken sahip olmadığımız beynimizin rastgele ve anlamsız ateşlemeleri olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki, beyin böylesine bir gizem olarak kaldığı sürece, muhtemelen tam olarak neden rüya gördüğümüzü tam olarak kesin olarak belirleyemeyeceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.