1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalıyız?

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalıyız?
0

Suya Düşen Telefonu Nasıl Kurtarırız

Cep telefonunuzu suya düşürürseniz, onu kurtarmak çoğu zaman mümkündür. Ancak zaman çok önemlidir, bu nedenle yapılacak ilk şey, cep telefonunuzu bir an önce sudan çıkarmaktır. Bir cep telefonunu birkaç saniye bile suda bırakmak, ona tamir edilemeyecek kadar zarar verebilir, ancak deneyebileceğiniz ve bazen işe yarayan birkaç şey vardır. Ana şeyler, telefonu olabildiğince açmak, pili çıkarmak ve tüm bileşenleri tamamen kurutmaktır.

Cep telefonunu sudan çıkardıktan sonra, tüm parçaların ayrı ayrı kuruması için cep telefonunun sökülmesi önemlidir.

Pili Çıkarın

Cep telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra yapılacak bir sonraki şey, gücü kapatmak için tereddüt etmeden pili hemen çıkarmaktır. Bu, telefonunuzu kullanışsız hale getirecek kısa devre riskini azaltır. Pili bir havluyla kurulayın ve iyice kurumaya bırakın. Pilin kendisi tekrar çalışmayabilir, ancak oldukça ucuza değiştirilebilir. Pil çalışsa bile, eski pilin pil asidi sızdırması riskini önlemek için yenisini almak iyi bir fikirdir.

Suya düşen cep telefonlarını, telefondaki suyu emmesi için pirinç kasesine koyun. Telefon tamamen pirinç ile kaplanmış olmalı.

pirinc-kasesi

Parçalara ayırabildiğiniz kadar dağıtmaya çalışın.

Pili çıkardıktan sonra, cep telefonunu elinizden geldiğince emici bir havluyla kurulayın. Çatlaklardaki ve kırılgan, açıktaki devrelerdeki suyu emmek için pamuklu çubuklar kullanın. Cep telefonunuzu suya düşürdüyseniz, mümkünse sökmeniz ve tüm parçalarının ayrı ayrı kurumasına izin vermeniz de faydalı olacaktır. Sadece nasıl bir araya getireceğinizi bildiğinizden emin olun. Kapak veya sürgülü cep telefonuysa, maksimum buharlaşmaya izin vermek için açık bırakın.

Cep telefonunu sudan çıkardıktan hemen sonra pili çıkarın.

Mineral Hasarından Kaçının

Cep telefonunuzu saf olmayan suya veya içecek veya tuzlu su gibi başka bir sıvıya düşürürseniz, pili çıkardıktan sonra telefonu temiz suyla durulayın. Cep telefonunuzu suya düşürdükten sonra, hızlı bir durulamanın daha fazla zarar vermesi olası değildir, ancak tuz, şeker veya diğer maddeler olabilir. Telefonunuza alkol banyosu yaptırmayı da deneyebilirsiniz. Alkol, minerallerin ve mikroskobik maddelerin yerini alacak ve sıvının buharlaşmasına yardımcı olacaktır. Varsa, genellikle yüzde 70 konsantrasyona sahip sürtünme alkolü yerine yüzde 95’lik bir alkol konsantrasyonu kullanmalısınız.

Suya düşen bir cep telefonundaki suyu emmek için pamuklu çubuklar kullanılabilir.

Bırakın kendi kendine kurusun

Telefonunuz temizlendikten sonra, pili değiştirip açmadan önce en az üç gün boyunca ılık, kuru bir yerde veya bir klimanın yanında bırakın. Bu çok önemlidir çünkü iyice kurutduğunuzu düşünseniz bile en ufak bir nem pil ile reaksiyona girerek kısa devre yapmasına neden olabilir. Cep telefonunu kuru pirinç taneleri dolu bir kaba koymak da kurumasına yardımcı olabilir. Pirincin telefonu tamamen kapladığından emin olun.

Garanti Muhtemelen Hükümsüzdür

Cep telefonunuz için sigortanız yoksa ve su hasarını karşılamıyorsa, garantinin değiştirme maliyetini karşılaması umuduyla üreticiye göndermenin muhtemelen bir anlamı yoktur . Cep telefonunuzu suya düşürürseniz, garanti büyük olasılıkla geçersiz olacaktır. Üreticinin teknisyenleri, neredeyse tüm cep telefonlarının içine yerleştirilmiş neme duyarlı etiketler nedeniyle suya düştüğünü hemen anlayabilecekler. Yapılacak en iyi şey, onu kendiniz kurutmak ve hala çalıştığını ummaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.