1. Anasayfa
 2. Sağlık

Topuk Ağrısı İçin Tedavi Yöntemi

Topuk Ağrısı İçin Tedavi Yöntemi
0

Topuk Ağrısının Sebepleri Nelerdir

Ağrılı bir topuk için birçok farklı tedavi seçeneği vardır, ancak topuk ağrısının nedenini anlamak veya en azından en aza indirmek iyi bir fikirdir. Ayaklarda zorlu hareketlerin tekrarı ve desteksiz ayakkabılarda uzun süre ayakta durulması ağrıya yol açabilecek farklı durumlara neden olabilir. Dinlenme, buzlanma, germe ve destekleyici ayakkabılar giyme, topuk problemlerini tedavi edebileceğiniz veya önleyebileceğiniz yaygın yollardır.

Topuk Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

1. Ağrılı bir topuğa buz uygulamak biraz rahatlama sağlayabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar ve düz ayakkabılar arasında gidip gelmek ayaktaki tendonları zorlayabilir ve topukların şişmesine neden olabilir. Topuklara buz uygulamak ve yastıklı tabanlıklar giymek işe yarayabilir. Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak, topuk ağrısını önlemeye yardımcı olabilir, çünkü vücudun taşıması gereken fazladan ağırlık, topuklara çok fazla baskı uygular. Yüksek kemerli veya düz ayakları olan kişiler , özellikle topuk problemlerine karşı hassastır.

2. Ayakkabı tabanlıkları, topukların hafifletilmesine yardımcı olabilir

Topuk ağrısını önlemek ve tedavi etmek için uygun ayakkabılar gereklidir. Tasarlandıkları aktivite için kaliteli ayakkabılar giyilmelidir. Örneğin, bir yürüyüş ayakkabısı, bir koşucuya topuklarını yeterince korumak için gereken miktarda şok emilimi sağlamayacaktır. Ortezler , ayakları desteklemek ve korumak için özel olarak tasarlanmış ayakkabılardır.

Yüksek topuklu ayakkabılara ara vermek, ağrıyan topuk ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Topuk kabı bulunan bir ortez ayakkabı, topukların yerinde kalmasına yardımcı olabilir, böylece ayakkabıların içinde hareket etmezler ve ağrılı nasırlara neden olmazlar. Bir nasır, sert bir deri tabakasıdır ve çatlayabilir veya çatlayabilir ve bu ağrılı olabilir. Topuğa nemlendirici losyonla masaj yapmak, nasırlı cildi yatıştırmaya ve yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Plantar fasiit ağrılı bir topuğa neden olabilir. Plantar fasya bağı , topuğu ayağın alt tarafındaki ayak parmaklarıyla birleştirir ve plantar fasiit bu bölgenin iltihaplanmasıdır. Ayağın altını bir top veya soda üzerinde yuvarlamak gibi topuktan ayak parmaklarına kadar germek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Özellikle yastıklı ayakkabı giymeden ayaklara tekrarlayan darbelerden kaçınmak, durumu önlemeye yardımcı olabilir.

3. Yataktan kalkmadan önce etkilenen ayağa hafifçe masaj yapmak ve germek yardımcı olabilir.

Çıplak ayakla yürümek plantar fasiiti şiddetlendirebilir. Destekleyici ayakkabılar dışarıda giyilmeli, yastıklı terlikler iç mekan seçeneği olabilir. Sert tabanda veya çıplak ayakla kısa mesafelerde yürümek bile plantar fasiit vakalarında topuk ağrısı oluşturabilir. Aniden ayağa kalkarak ayağa “şok” vermemek için sabah yataktan kalkmadan önce etkilenen ayağa hafifçe masaj yapmak ve germek iyi bir fikirdir.

Düz bir topuk en yaygın topuk sorunlardan biridir; plantar fasiit vakalarında veya kendi başına ortaya çıkabilir. Bu, topuk kemiğindeki aşırı kemik büyümesidir . Dinlenme, buzlanma ve gerdirme gibi tedaviler ağrıyan bir topuğu hafifletmiyorsa, bir tıp uzmanına görünmek muhtemelen iyi bir fikir olacaktır. Topuk dikeni olup olmadığını kontrol etmek için röntgen çekmeniz gerekebilir. Topuk dikeni tedavisi tipik olarak plantar fasiit tedavisine benzer.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.